Kattintson ide a BrainMarket.cz oldalra

Vörös fény terápia

Az 1990-es évek elején a NASA tudósai vörös fényt használtak növények termesztésére az űrben. Megállapították, hogy a bizonyos hullámhosszúságú fényt kibocsátó diódák intenzív fénye elősegítette a növényi sejtek növekedését és fotoszintézisét.

A vörös fényt ezután az orvostudományban való lehetséges felhasználását vizsgálták, különösen azt, hogy növelheti-e az emberi sejtekben az energiát.

A tudósok hatékonynak találták az izomsorvadás(9), a lassú sebgyógyulásban(8), 10) és csontsűrűség problémák(10), amelyeket a súlytalan állapot okoz. Ezért a NASA továbbra is használja az űrben való tartózkodás negatív hatásainak enyhítésére.

Hogyan működik a vörösfény-terápia?

A vörös fény olyan biokémiai folyamatot hoz létre a sejtekben, amely erősíti a mitokondriumokat. A mitokondriumok a sejt erőművei - ők termelik a megfelelő sejtműködéshez szükséges energiát. A minden élő sejtben megtalálható energiahordozó molekula neve ATP (adenozin-trifoszfát).

A mitokondriumok működésének vörös fényterápiával történő fokozásával a sejt több ATP-t(1) tud előállítani. A több energiával a sejtek hatékonyabban tudnak működni és gyorsabban regenerálódnak.

Miért alkalmazzák a vörös fényterápiát?

A kezdeti űrkísérletek óta több száz klinikai vizsgálatot és több ezer laboratóriumi tanulmányt végeztek, hogy a tudósok meghatározzák, milyen egyéb orvosi előnyökkel járhat a vörösfény-terápia.

A jelen pillanatban számos olyan tanulmány létezik, amely szerint a vörös fényterápia a következő előnyökkel jár:

    • Segíti a sebgyógyulást(10) ésszöveti regeneráció(4).
    • javítjahajnövekedést az androgén alopeciában szenvedő (11) embereknél.
    • Segít a karmális alagút szindróma(12) rövid távú kezelésében.
    • Segítségként szolgál a fájdalom és a reggeli merevség rövid távú enyhítésére rheumatoid artritiszben szenvedőknél(13).
    • javítja a bőrt és kollagént hoz létre, amely szükséges a ráncok csökkentése (4).
    • Segít a nap okozta károk helyreállításában(4).
    • megelőzi a ismétlődő ajakherpeszta herpes simplex vírusfertőzésekből (1) származó ismétlődő ajakherpeszt.
    • javítja az ízületek egészségét a degeneratív térdízületi csontritiszben szenvedőknél(10).
    • Segít a hegek csökkentésében, beleértve a akné hegeit(4).
    • csillapítja a fájdalmat és a gyulladást az Achilles-ín és teniszkönyök fájdalmában szenvedőknél(8).
    • Segíti a zsírégetést (7).
    • csökkenti a gyulladást (6).
    • előmozdítja az általános energiaszintet (3).

    Mennyire biztonságos a vörösfény-terápia?

    Vörösfény-terápia teljesen biztonságosnak és fájdalommentesnek tekinthető, és nincsenek ismert mellékhatásai.

    A szemkárosodás lehetséges kockázata azonban fennáll. Bár a szem számára biztonságosabb, mint a hagyományos lézerek, megfelelő szemvédelmet kell használni a vörös fénykezelés során, különösen, ha az arcot közelről exponáljuk. Minden Blight panelhez tartozik szemvédő - speciális védőszemüveg.

    Vörös fény (660 nm) és közeli infravörös fény (850 nm) jellemzői

    A vörös fény az emberi szem számára látható. Minden eszközünkhöz a 660 nm hullámhosszúságot használjuk, amelyet széles körben használnak a kutatásban és a klinikai környezetben.

    Ez a hullámhossz eléri a bőrfelszínt, és körülbelül 1-2 mm-rel a bőrfelszín alá hatol.

    A 850 nm hullámhosszúságú közeli infravörös fény szabad szemmel szinte láthatatlan, és mélyebben, 2-3 mm-rel a bőrfelszín alá hatol.

    A Blight és más Blight termékek a fény egyik felét 660 nm, a másik felét 850 nm hullámhosszon egyensúlyozzák.

    Melyek a vörösfény-terápia kockázatai vagy mellékhatásai?

    A vörösfény-terápia általában nagyon biztonságosnak tekinthető, és nincsenek ismert mellékhatásai. Azonban több okból is érdemes elkerülni a vörös fény alkalmazását, vagy legalábbis megbeszélni orvosával.

    Ha Ön fényérzékeny, terhes, rákos vagy potenciálisan rákos leletet találtak Önnél, vagy ha olyan gyógyszereket szed, mint a tetraciklin, digoxin, retin és/vagy bármilyen más fényérzékeny gyógyszer, akkor a Blight használata előtt beszéljen orvosával.

    Milyen gyakran, mennyi ideig és milyen messze?

    Az ajánljuk, hogy lassan kezdje, rövidebb ülésekkel, hosszabb távokon. Naponta 5 perccel kezdjen 15 cm-es távolságon, vagy tíz perccel 30 cm-es távolságon.

    A tanulmányok pozitív előnyöket találtak a rövidebb, intenzívebb üléseknél. A hosszabb terápiák nem eredményeznek pozitív hatást, és így is értékes időt veszít.

    Heti háromszor ismételje meg a terápiát, de ideális esetben naponta egyszer. Ha napi egynél több alkalomra van szükség, akkor az üléseknek legalább 6 óra távolságra kell lenniük egymástól.

    A haladó felhasználók az első hónap után áttérhetnek a reggeli és esti terápiára, öt perc különbséggel, a maximális előnyök elérése érdekében.

    Miért nem működnek egyes fények?

    Az összes panel és más Blight termékeken található diódák fele 850 nm hullámhosszúságú közeli infravörös (NIR) fényt bocsát ki. Ez a fényspektrum az emberi szem számára láthatatlan, így a belőlük származó fényt valójában nem lehet látni. Ha csak NIR fényt használ, az eszköz úgy tűnik, hogy nem bocsát ki fényt.

    Ha vörös vagy NIR és vörös fényt használ, akkor a panelből fényes vörös fényt fog látni.
    Források:

    1) WHITTEN, Ari. The Ultimate Guide To Red Light Therapy: How to Use Red and Near-Infrared Light Therapy for Anti-Aging, Fat Loss, Muscle Gain, Performance Enhancement, and Brain Optimization. 2018. ISBN 9781721762828.

    2) SLOAN, Mark. Vörösfényterápia: Csodagyógyszer. 2019. ISBN 9780994741868.

    3) TAFUR, Joseph. Low-Intensity Light Therapy: Exploring the Role of Redox Mechanisms [online]. 2008 [idézve 2020-12-30]. Elérhető: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2996814/

    4) WUNSCH, Alexander. A Controlled Trial to Determine the Efficacy of Red and Near-Infrared Light Treatment in Patient Satisfaction, Reduction of Fine Lines, Wrinkles, Skin Roughness, and Intradermal Collagen Density Increase [online]. 2014 [idézve 2020-12-30]. Elérhető: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3926176/

    5) FERRARESI, Cleber. Photobiomoduláció az emberi izomszövetben: előny a sportteljesítményben? [online]. 2016 [idézve 2020-12-30]. Elérhető: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5167494/

    6) HAMBLIN, Michael. A fotobiomoduláció gyulladáscsökkentő hatásának mechanizmusai és alkalmazásai [online]. 2016 [idézve 2020-12-30]. Elérhető: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5523874/

    7) AVCI, Pinar. Low-Level Laser Therapy for Fat Layer Reduction: A Comprehensive Review [online]. 2013 [idézve 2021-01-08]. Elérhető: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3769994/

    8) IBRAHIM, Mohab. A fényterápia hatása a krónikus fájdalomra [online] [idézve 2021-01-19]. Elérhető: https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT03677206. University of Arizona.

    9) FERRARESI, Cleber. A fénykibocsátó dióda terápia hatása az izomhipertrófiára, a génexpresszióra, a teljesítményre, a károsodásra és a késleltetett izomfájdalomra [online] [idézve 2021-01-19]. Elérhető: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5026559/

    10) B. COTLER, Howard. Egy NASA felfedezésnek aktuális alkalmazásai vannak az ortopédiában [online]. Elérhető a következő címen is: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4272231/

    11) J LANZAFAME, Raymond. Az emberi fejbőr szőrzetének növekedése látható vörös fényű lézer- és LED-források által közvetített növekedése férfiaknál [online]. Elérhető a következő címen is: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24078483

    12) CHEN, Yan. Kis teljesítményű lézerterápia karpális alagút szindrómára: hatékony optikai teljesítmény [online]. Szintén elérhető: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4994465/

    13) J. GENDRON, Denis. A fotobiomodulációs terápia alkalmazásai mozgásszervi megbetegedésekben és osteoarthritisben, különös tekintettel Kanadára [online]. Elérhető a következő címen is: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6648198/

Fisetin: Új remény a sejtek egészségére
Fisetin: Új remény a sejtek egészségére
A fisetin egy természetes flavonoid, amely egyes gyümölcsökben és zöldségekben, például az eperben, az almában, a kiviben, a paradicsomban és a hagymában található. Ez a vegyület egyre nagyobb érdeklődésre tart számot potenciális egészségügyi előnyei miatt, különösen az öregedés és a sejtműködés támogatása terén.
Hibák a bőrápolásban
Hibák a bőrápolásban
A megfelelő bőrápolás az egészséges és ragyogó megjelenés kulcsa. Mégis sokan követnek el olyan hibákat, amelyek károsíthatják vagy ronthatják a bőrt. Nézzük a leggyakoribb hibákat, amelyeket érdemes elkerülni.
Prebiotikumok: táplálkozás a bélrendszer és az egészség érdekében
Prebiotikumok: táplálkozás a bélrendszer és az egészség érdekében
A prebiotikumok az egészséges emésztőrendszer fenntartásának egyik legfontosabb tényezői. A probiotikumokkal ellentétben, amelyek közvetlenül élő mikroorganizmusok, a prebiotikumok olyan nem emészthető élelmiszer-összetevők, amelyek a bélben élő hasznos baktériumok táplálékául szolgálnak. Miért olyan fontosak, és hol találhatjuk meg őket?
Természetes édesítőszerek: A cukor egészségesebb alternatívája
Természetes édesítőszerek: A cukor egészségesebb alternatívája
A természetes édesítőszerek egyre népszerűbbek a finomított cukor alternatívájaként. Édes ízt kínálnak, de gyakran alacsonyabb kalóriatartalommal és jobb táplálkozási tulajdonságokkal. Emellett kíméletesebbek lehetnek a szervezetünkhöz és kevésbé terhelik a vércukorszintet. Milyen típusú természetes édesítőszerek léteznek, és mi teszi őket egyedivé?

Keresse meg a kompozíciót

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z