Ubiquinol
Az Ubikinol a Q10 koenzim redukált formája, amelyet a szervezetünk természetes módon tartalmaz. A termelés 20 éves korig növekszik, 30 év után csökkenni kezd. zsírban oldódik és könnyebben felszívódik, mint a Q10 koenzim. Megtalálható a szívben, májban, vesében, szójaolajban, marhahúsban, makrélában és földimogyoróban.
A CoQ10-nek két formája van: ubikinon és ubikinol . Ubikinol, a CoQ10, a szervezetben ubikinonból keletkezik. Az életkor előrehaladtával mindkét forma szintje csökken. Már 20 éves korban csökkenni kezd a szervezetünk által biztosított ubikinon mennyisége. A szervezet emellett elveszíti azt a képességét is, hogy az ubikinonból ubikinolt állítson elő. Egyik elsődleges funkciója a segít energiát létrehozni a sejtjeinkben . Részt vesz a adenozin-trifoszfát (ATP)amelyek tovább vesznek részt a energia sejteken belüli átvitelében.
A CoQ10 90%-át a vérben található Ubikinol teszi ki, és ez a legjobban felszívódó forma. Ezért ajánlott olyan étrend-kiegészítőket választani, amelyek az ubikinol valamelyik formáját tartalmazzák.
A másik fontos szerepe, hogy antioxidánsként szolgál, és védi a sejteket az oxidatív károsodástól. Az antioxidáns hatású, elősegíti a szív egészségét, csökkenti a vérnyomást, segít megelőzni az érelmeszesedést, csökkenti a koleszterinszintet, növeli a termékenységet, fokozza az energiát, és javíthatja a Parkinson-kór tüneteit. A napi ajánlott adagok: 30 évesnél fiatalabbaknak: 30 mg, 30-40 éveseknek: 60 mg, fáradtság esetén: 100 mg, 40-50 éveseknek: 100 mg, 50 éveseknek és idősebbeknek: 100 mg. Mellékhatások közé tartozik a hányinger, étvágytalanság, fejfájás, hasmenés és kiütés.