Kattintson ide a BrainMarket.cz oldalra

Pollen allergia

Az, ami a tavaszt és a nyarat olyan széppé teszi, szó szerint megpróbáltatás a szezonális allergiások számára. A frissen nyírt fű, a virágzó fák és virágok polleneket bocsátanak ki, amelyek évente mintegy 40-60 millió embernél okoznak szezonális allergiát.[1] Az allergia (allergiás nátha) főként tavasszal jelentkezik, és közismert nevén szénanátha. Ezek az allergiák nemcsak tavasszal, hanem egész nyáron és ősszel is előfordulnak.

Mi a szénanátha?

A szénanátha akkor jelentkezik, amikor immunrendszerünk allergénekre, például pollenekre reagál. AzAz allergén egy olyan anyag, amely aztán allergiás reakciót vált ki. Az immunrendszer úgy reagál erre az anyagra, hogy hisztamint és más vegyi anyagokat bocsát ki a véráramba. A leggyakoribb allergének a növények, fák, füvek vagy különböző gyomok pollenjei.

A rovarok által beporzott növények pollenje (entomofil pollen) túl "nehéz" ahhoz, hogy sokáig megmaradjon a levegőben, és így kevésbé valószínű, hogy allergiás reakciót vált ki. Ezzel szemben az anemofil pollen az, amely allergiával jár. Ennek az az oka, hogy ennek a pollennek a részecskéi kicsik és könnyűek. Ezáltal képesek a levegőben terjedni, és az orron és a szájon keresztül a tüdőbe jutni. Ha allergiás reakciót tapasztalunk, az azért van, mert az immunrendszerünk veszélyesnek értékeli a pollent, és hisztamin felszabadításába kezd, ami allergiás tüneteket vált ki.

hogyan működik a pollen allergia agypiac

Míg a szénanátha gyakran fiatal korban kezdődik, bármikor meglephet bármelyikünket. Előfordul, hogy a szezonális allergia tünetei az évek során elhalványulnak, de az élet későbbi szakaszában újra jelentkezhetnek. A legtöbb pollen tavasszal a fákról származik, nyáron a fűfélék pollenje kerül a levegőbe, ősszel pedig a gyomok pollenje. Minden fa, virág és gyomnövény polleneket bocsát ki, de nem mindenki érzékeny vagy allergiás reakciót mutat ezekre a pollenekre. Ezért fontos odafigyelni arra, hogy pontosan mi okozza az allergiás tüneteket. Vannak olyan fák vagy virágok, amelyek polleneket termelnek, és képesek azt nagy távolságokra szállítani. Ilyenkor nehéz lehet azonosítani, hogy pontosan melyik növény okozza az allergiát. Az egyik ilyen növény a parlagfű. A parlagfű azon kevés növények egyike, amely ősszel termeli a legnagyobb mennyiségű virágporát. A parlagfű-allergiások közel egyharmada bizonyos élelmiszerekre is allergiásan reagál. Ezek közé tartozik az uborka, a dinnye, a cukkini, a napraforgómag, a banán vagy a kamilla. További növények, amelyek őszi pollentermelő növények közé tartozik a csalán, az üröm, a sóska vagy a platán.

A kezeletlen szezonális allergiás tünetek negatívan befolyásolják mindennapi tevékenységeinket, és meggyorsíthatják az asztmás rohamok kialakulását is. Az asztmások mintegy 80%-a szenved szezonális allergiától is. Ez fordítva is igaz. Ugyanazok a pollenek és allergének, amelyek a szezonális allergiás tüneteket kiváltják, asztmás rohamokat okozhatnak, amelyek zihálásban, légszomjban, mellkasi szorításban és nehézlégzésben nyilvánulnak meg. Az alacsony immunitású, COPD-ben (krónikus obstruktív tüdőbetegség) és egyéb légúti problémákban szenvedő embereknek kezelniük kell a szezonális allergiás tüneteket, hogy megelőzzék a további szövődményeket. Az étrend megváltoztatása, a megfelelő természetes táplálékkiegészítők, illóolajok bevitele és az életmód általános megváltoztatása segíthet.

Az aktuális allergiás tünetek

Az allergiás tünetek miatt egyszerűen rosszul érezzük magunkat. Bár az allergiás nátha tüneteinek súlyossága évszakonként változhat, az mindenképpen igaz, hogy ezek a tünetek még mindig befolyásolják mindennapi életünket. Egyelőre nem világos, hogy miért súlyosbodtak a szezonális allergiás tünetek, de az biztos, hogy az az elmúlt 30 évben megnőtt azoknak a száma, akik allergiásak a pollenekre, a penészre és bizonyos típusú élelmiszerekre. A Johns Hopkins Medicine szerint az allergia valójában az immunrendszer rendellenessége. A szervezet túlreagál az ártalmatlan anyagokra, és azonnal antitesteket termel, amelyek támadni kezdenek. És ez okozza a tüneteket.

how are pollen allergy symptoms brainmarket infographic en

Sok szénanátha tünete hasonlít a náthához vagy az arcüreggyulladáshoz. De míg a megfázás is jön és megy, addig a szezonális allergia tünetei nem múlnak el addig, amíg egy adott növény nem termel polleneket. Ha az allergén pollen, penészgomba vagy más, a levegőben lévő anyag, a tünetek általában a légutakban, az orrban és a szemekben jelentkeznek. Az ételallergia ezzel szemben általában a szájat, a gyomrot érinti, vagy bőrkiütéseket okozhat.

A leggyakoribb allergiák közé tartoznak:

  • Ryme
  • Tüsszögés
  • Túlzott nyálkatermelés
  • Koncentráció és döntéshozatal csökkenése
  • Asztma
  • alacsony vérnyomás
  • Kiütés
  • Ezema
  • Irritabilitás
  • Kimerültség és alvászavarok
  • Viszkető és könnyező szemek
  • Kopffájás
  • Feszültség

allergy_symptoms_Infographics-BrainMarket_CZ

Az allergiát közvetlenül nem lehet megelőzni, de a tüneteket csökkenthetjük. Amellett, hogy megpróbáljuk korlátozni az allergénnel való érintkezést (ami a szezonális allergiások számára nagyon nehéz), bizonyos étrend-kiegészítők segíthetnek a tünetek elfojtásában.

Stressz és allergia

A stressz nagy szerepet játszik az immunrendszerben, és a sok stressz allergiás tünetekhez vezethet. A Brit Allergia- és Környezetterápiás Intézet szerint a stressz súlyosbítja az allergiás tüneteket, és amint a stressz csökken, az allergiás tünetek enyhülnek. A terhes nők, még azok is, akik korábban soha nem szenvedtek allergiától, hajlamosabbak a szezonális megfázásra és az allergiás tünetekre. Valójában 100 terhes nőből 1 szenved asztmától a terhesség alatt, és sokkal többen szenvednek szezonális allergiától. A terhesség alatti allergiás tünetek bármilyen kezelése nehézkes, mivel a legtöbb vényköteles gyógyszer nem ajánlott terhes és szoptató nők számára. Szerencsére rengeteg természetes étrend-kiegészítő létezik, amelyek biztonságosak és akár gyermekek, terhes nők vagy idősek számára is megfelelőek. Az allergiás nátha elleni gyógyszerek, mint például az antihisztaminok, a kortikoszteroidok és a dekongesztánsok, bár segítenek ellensúlyozni a szervezet által termelt hisztamin hatását, sok mellékhatásuk is van, mint például:

  • Szomjúság
  • Száraz szem, orr és száj.
  • Betegség
  • Somnolencia
  • Szívdobogás
  • Alvászavar
  • Szokatlan vérzés

Gyermekeknél a mellékhatások rémálmokkal, gyomorpanaszokkal vagy a kognitív funkciók károsodásával járhatnak. A gyógyszeres gyógyszerek egyszerűen nem valóak mindenkinek. És ezek a gyógyszerek nem a konkrét allergiát, csak a tüneteket kezelik. Sőt, sok közülük nem ajánlott terhes és szoptató nőknek, illetve magas vérnyomással, szívbetegséggel, vese- vagy májbetegséggel, glaukómával vagy pajzsmirigyproblémákkal küzdő nőknek.

Az allergiaszezonban kerülendő élelmiszerek:

    • Alkohol
    • Koffein
    • Tejtermékek
    • Csokoládé
    • Mogyoró
    • Cukor
    • Mesterséges édesítőszerek
    • Megmunkált élelmiszerek
    • . élelmiszerek
    • dinnye
    • ananász
    • uborka
    • napraforgómag
    • kagylók
    • Echinacea
    • kamilla
    • búza
    • búza
    • szója

Minden olyan élelmiszert kerülni kell, amelyre érzékenyek vagyunk. Ahhoz, hogy megtudjuk, melyek ezek az élelmiszerek, a legjobb megoldás az az úgynevezett eliminációs diéta, amely segít felismerni azokat az ételeket, amelyek súlyosbíthatják az allergiát. A szénanátha tüneteit gyakran súlyosbító élelmiszerek melyek közé tartozik az alkohol, a koffein, a tejtermékek, a csokoládé, a mogyoró, a cukor, a búza és a citrusfélék. Sok általánosan használt tartósítószer, köztük a nátrium-hidrogén-szulfit, a kálium-hidrogén-szulfit, a nátrium-szulfit és a mesterséges édesítőszerek más szénanáthás tünetekhez is hozzájárulhatnak. Ajánlott kerülni a aszalt gyümölcsöket, gyümölcsleveket, garnélarákot és minden erősen feldolgozott élelmiszert. Emellett sokaknak hasznosnak találják a nyálkatermelést okozó ételek kerülését. Ilyenek például a tejtermékek. A gyakori tejtermékek, a glutén, a cukor, a koffeintartalmú italok és minden olyan étel, amelyre érzékeny, ronthatja az allergiás tüneteket.

Másrészt vannak olyan élelmiszerek, amelyek segíthetnek enyhíteni az allergiás tüneteket. Ilyen ételek például a méz, fűszeres ételek, húsleves, ananász, almaecet, friss zöldségek, húsok, baromfi (szabad tartású), hal. Ezen ételek közül egyértelműen a méz dominál, és nem véletlenül. A International Archives of Allergy and Immunology című folyóiratban közzétett randomizált, kontrollált vizsgálatban a mézet fogyasztó betegek jelentősen jobb eredményeket értek el, mint azok, akik hagyományos allergiagyógyszereket szedtek. [2] A méz úgy enyhíti a tüneteket, hogy tartalmazza az allergiát okozó polleneket. Napi néhány evőkanál segíthet a legtöbb szénanáthás tünetből. Ha az allergia alatt székrekedés zavarja, akkor célszerű olyan ételeket fogyasztani, mint a fokhagyma, hagyma, gyömbér, fahéj vagy cayenne-i bors. Ezek az ételek segítik a nyálkaürítést. Hasonlóan működik a csontleves is, emellett segít csökkenteni a gyulladást a szervezetben és erősíti az immunrendszert. Az ananász szintén a megfelelő élelmiszerek közé tartozik. A C- és B-vitamin mellett tartalmazza a az bromelain enzimet is, amely segít csökkenteni az allergiás reakciót. A friss zöldségeket is érdemes ebben az időszakban fogyasztani, különösen a mángoldot, amely magas kvercetin-tartalmú, valamint a káposztát, sárgarépát, céklát vagy édesburgonyát. A fehérjék közül jó ötlet a halak, például a lazac, valamint a baromfihús (lehetőleg szabadon tartott), marhahús vagy lamb.

Amellett, hogy néhány élelmiszert ki kell hagyni, érdemes helyette néhány jó minőségű természetes táplálékkiegészítőt is bevenni. Az eredmények elérése érdekében az ilyen kiegészítőket 30-60 nappal az első allergiás tünetek megjelenése előtt kell szedni.

1.) Spirulina - az egyik legtöbbet kutatott étrend-kiegészítő, és a Marylandi Egyetem szerint A spirulina megállítja az allergiás tüneteket okozó hisztamin felszabadulását. Egy kettős vak, placebo-kontrollált vizsgálatban kimutatták, hogy a spirulina fogyasztása jelentősen javítja a tüsszögés, az orrdugulás és a viszkető bőr tüneteit.[2] Vegyen be naponta 1 teáskanálnyit.

2.) Quercetin - A quercetin egy flavonoid, amely a gyümölcsök és zöldségek gazdag színét adja, megállítja a hisztamin termelődését és felszabadulását. A vizsgálatok azt mutatják, hogy a kvercetin erős gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, ezért azonban szem előtt kell tartanunk, hogy a kvercetin befolyásolhatja bizonyos gyógyszerek, köztük az antibiotikumok, illetve a vese- és májgyógyszerek hatékonyságát. Naponta 1000 mg-ot kell bevenni.

3.) Devetsil - hagyományosan hörghurut, torlódás vagy asztma kezelésére használják. Egy nemrégiben szénanáthában szenvedőkön végzett vizsgálat során azonban ugyanolyan hatásosnak találták, mint egyes szénanátha elleni gyógyszereket.[3] Kisgyermekek, terhes vagy szoptató nők csak kis mennyiségben szedhetik. Napi 500 mg-ot kell bevenni.

4.) Probiotikumok - A probiotikus baktériumok olyan élő organizmusok, amelyek az egészséges bélflóra fenntartása mellett az immunrendszer erősítését és az allergia megelőzését is segítik. Bár a probiotikumok használatára vonatkozó tanulmányok még gyerekcipőben járnak, a European Annals of Allergy and Clinical Immunology tanulmányai alátámasztják azt a megállapítást, hogy a probiotikumok hatékony allergiakezelést jelenthetnek. [4] 50 milliárdot szednek naponta.

5.) A-vitamin - erősíti az immunrendszert, küzd a gyulladás ellen, és antihisztamin tulajdonságokkal rendelkezik. Vegyen be naponta 2000 mikrogrammot.

6.) Bromelain - a bromelain az ananászban található enzim. Segít csökkenteni az orr és az orrmelléküregek duzzanatát, és enyhíti a szénanátha tüneteit. Napi 1000 mg ajánlott.

7.) Cink - A cink segít a krónikus stressz okozta mellékvesefáradtság kezelésében. Ettől függetlenül a stressz súlyosbítja a szezonális allergia tüneteit, és segít szabályozni, hogyan raktározza a szervezetünk a hisztamint. Napi 30 mg ajánlott.

8.) Dupla kender - antihisztaminokat és gyulladáscsökkentő tulajdonságokat tartalmaz, amelyek segítenek csökkenteni a tüneteket okozó hisztamin termelését. Ha lítiumot, nyugtatókat, vérhígítót, cukorbetegséget vagy magas vérnyomást okozó gyógyszereket szed, tartsa szem előtt, hogy a csalán ellenjavallt lehet ezekkel a gyógyszerekkel együtt. Naponta 300-500 mg-ot vegyen be.

Pár tipp, hogy jobban érezze magát

1.) Illóolajok - az olyan olajok, mint a mentol, az eukaliptusz, a levendula vagy a borsmenta segítenek enyhíteni az orrfolyást, javítják a keringést és segítenek a stresszoldásban. Már néhány csepp a diffúzorban is enyhítheti a szénanátha tüneteit.

2.) Akupunktúra - Az American Journal of Chinese Medicine című folyóiratban közzétett tanulmány szerint az akupunktúra 26 embernél csökkentette a szezonális allergiával járó tüneteket, mellékhatások nélkül.[5]

3.) Megfelelő folyadékpótlás - igyál naponta 6-8 pohár vizet. Ha dehidratáció lép fel, a torlódások is fokozódnak.

4.) Korlátozza a polleneknek való kitettséget - a magas pollenszámú napokon vagy olyan napokon, amikor

5.) Zuhanyozz lefekvés előtt - a pollenek a bőrön és a hajban is megmaradhatnak, és egyik napról a másikra súlyosbíthatják az allergiát, ezért érdemes lefekvés előtt mindenképpen lezuhanyozni

6.). Mosd ki a ruhákat és az ágyneműt

7.) Cseréld le a szőnyegeket keménypadlós padlóra - a szőnyeg nemcsak a port, hanem a polleneket is megtartja, amit nehéz lehet kiporszívózni. Ha jelentős szezonális allergiás tünetekkel küzd, előnyös lehet a szőnyegeket lebegő padlóra cserélni.

8.) Rendszeres takarítás - A pollen és a por szinte mindenhol megtelepedik, ezért a rendszeres takarítás elengedhetetlen, különösen a hálószobában.

9.) Tartsa csukva az ajtókat és ablakokat - Ha nagyobb mennyiségű pollen van a levegőben, tartsa csukva az ajtókat és ablakokat, hogy csökkentse a polleneknek való kitettséget.

Az allergiás betegségek, köztük a szénanátha és az ételallergiák száma az elmúlt évtizedben drámaian megnőtt. Az adott gyógyszerek csak a tüneteket enyhítik. Kezdetben érdemes kiiktatni az étrendből azokat az élelmiszereket, amelyekre érzékeny vagy, és olyan ételeket fogyasztani, amelyek erősítik az immunrendszert.

[1] https://acaai.org/allergies/types/hay-fever-rhinitis

[2] A spirulina hatása az allergiás náthára, Cemal Cingi1, Meltem Conk-Dalay, Hamdi Cakli, Cengiz Bal, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1834393939/

[3] A szezonális allergiás nátha kezelésére szolgáló vajbeggyel és cetirizinnel végzett randomizált, kontrollált vizsgálat, Andreas Schapowal, fül-orr-gégész szakorvos a Petasites Study Group nevében, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC64514/

[4] Nyírfapollen méz nyírfapollen allergia esetén--a randomizált kontrollált kísérleti vizsgálat, K Saarinen, J Jantunen, T Haahtela, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21196761/

[5]

Fisetin: Új remény a sejtek egészségére
Fisetin: Új remény a sejtek egészségére
A fisetin egy természetes flavonoid, amely egyes gyümölcsökben és zöldségekben, például az eperben, az almában, a kiviben, a paradicsomban és a hagymában található. Ez a vegyület egyre nagyobb érdeklődésre tart számot potenciális egészségügyi előnyei miatt, különösen az öregedés és a sejtműködés támogatása terén.
Hibák a bőrápolásban
Hibák a bőrápolásban
A megfelelő bőrápolás az egészséges és ragyogó megjelenés kulcsa. Mégis sokan követnek el olyan hibákat, amelyek károsíthatják vagy ronthatják a bőrt. Nézzük a leggyakoribb hibákat, amelyeket érdemes elkerülni.
Prebiotikumok: táplálkozás a bélrendszer és az egészség érdekében
Prebiotikumok: táplálkozás a bélrendszer és az egészség érdekében
A prebiotikumok az egészséges emésztőrendszer fenntartásának egyik legfontosabb tényezői. A probiotikumokkal ellentétben, amelyek közvetlenül élő mikroorganizmusok, a prebiotikumok olyan nem emészthető élelmiszer-összetevők, amelyek a bélben élő hasznos baktériumok táplálékául szolgálnak. Miért olyan fontosak, és hol találhatjuk meg őket?
Természetes édesítőszerek: A cukor egészségesebb alternatívája
Természetes édesítőszerek: A cukor egészségesebb alternatívája
A természetes édesítőszerek egyre népszerűbbek a finomított cukor alternatívájaként. Édes ízt kínálnak, de gyakran alacsonyabb kalóriatartalommal és jobb táplálkozási tulajdonságokkal. Emellett kíméletesebbek lehetnek a szervezetünkhöz és kevésbé terhelik a vércukorszintet. Milyen típusú természetes édesítőszerek léteznek, és mi teszi őket egyedivé?

Keresse meg a kompozíciót

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z