Minden, amit a K-vitaminról tudni kell
A legtöbb ember még soha nem hallott a K2-vitaminról. Annak ellenére, hogy ez a vitamin kritikus szerepet játszik egészségünk számos aspektusában, ritka az étrendünkben, és nem kapott nagy figyelmet.
A K-vitamint Weston Price fogorvos fedezte fel, aki a 20. század elején beutazta a világot, hogy a világ különböző részein vizsgálja a diéta és a betegségek közötti kapcsolatot. Azt találta, hogy a természetes, nem ipari étrendekben magas volt egy bizonyos tápanyag, amely úgy tűnt, védelmet nyújt a fogszuvasodás és a krónikus betegségek ellen. Úgy vélte, hogy ez a titokzatos tápanyag a K2-vitamin.
A K-vitamin felfedezésekor minden figyelem a véralvadásban betöltött szerepére irányult.
Eredetileg úgy gondolták, hogy a K-vitaminnak csak egy változata létezik. Később azonban azonosították a K1 és a K2 formát is, de nem gondolták, hogy ezek különböznek egymástól. Csak a 21. században ismerték fel végül a K2-vitamin eltérő jellegét. Egyes tudósok ma már úgy vélik, hogy a K1 és K2 vitaminok szerepe annyira eltérő, hogy különálló tápanyagként kellene őket besorolni.
A K1-vitamin, más néven filokinon, többnyire növényi eredetű élelmiszerekben található. Nagy mennyiségben megtalálható a leveles zöldségekben, például a mángoldban, petrezselyemben, spenótban, céklában, brokkoliban és kelbimbóban. Különösen fontos a véralvadás szempontjából. A K2-vitamin hiányával ellentétben a K1-vitamin hiánya nagyon ritka.
K2-vitamin vagy menakinonvagyis ntalálható állati és erjesztett élelmiszerekben, különösen a sajtokban, a tojássárgájában, a szójatermékekben és a tehénmájban.Gyulladáscsökkentő, antioxidáns hatású, elősegíti a csontok egészségét és fejlődését, csökkenti a csonttörések kockázatát, a csontritkulás megelőzésére hat, és fontos a szövetképződésben. A K1-vitaminhoz hasonlóan segíti a véralvadást is. A K2-vitaminnal ellentétben azonban gyakran hiányos.
A K2-vitamin több különböző altípusra osztható, amelyek közül a legfontosabbak a MK-4 és MK-7.
Ebben a cikkben a K2-vitamin MK-7-ként történő felhasználásával foglalkozunk. Ez utóbbi egy esszenciális zsírban oldódó vitamin. Természetes módon megtalálható a erjesztett élelmiszerekben, és egy sor fontos funkciót lát el az egészségünk szempontjából. Bár minden korosztály számára előnyös, étrendünk nem tartalmaz belőle eleget. A gyermekeknek és a serdülőknek a csontfejlődéshez van szükségük K2-vitaminra, míg a 60 éves és idősebb felnőtteknek az egészségükre és a mozgásképességük megőrzésére kell ügyelniük. Hogyan működik valójában ez a vitamin?
Egyes fehérjék függnek a K2-vitamintól, anélkül azonban ellátják funkcióikat. Ezek a fehérjék fontos szerepet játszanak avéralvadásban, a kalcium-anyagcserében és a szív egészségében. Ezek a következők:
- A véralvadási faktorok, amelyek fontosak a véralvadásban
- Oszteokalcin, amely részt vesz a csontképzésben
- GLA fehérjék, amelyek megakadályozzák a kalcium lerakódását az artériákban. Azért olvasson tovább.
Fenntartja az egészséges és erős csontokat
Sok tanulmány tudja igazolni a K2-vitamin jelentős hatását a csontok minőségére. Minden a kalciummal kezdődik. A kalcium az egyik legfontosabb ásványi anyag az emberi szervezetben. Ez található a csontjainkban, a fogainkban és az érrendszerünkben. És ez az a hely, ahol rendkívül nem kívánatos. Az erekben lévő nagy mennyiségű kalcium számos szív- és érrendszeri betegséghez vagy akár szívinfarktushoz vezethet. A K2-vitamin felelős azért, hogy a kalcium ne a vérben maradjon, hanem a csontokba kerüljön. Jobban mondva, a K2-vitamin aktiválja a osteokalcin (néha csontfehérjének is nevezik). Az oszteokalcin egy fontos fehérje, amelyet az oszteoblasztok, a szervezetben a csontképződésért felelős sejtek választanak ki. A K2-vitaminnak köszönhetően az oszteokalcin kalciumot von el a vérerekből, és az oszteoblasztok segítségével leadja a csontokba.
A K2-vitamin hatékonysága fokozódik, ha D3-vitaminnal kombinálják
Az D3-vitamin és K2-vitamin vizsgálata azt mutatta, hogy e tápanyagok magasabb bevitele jelentősen csökkentette a csonttörések kockázatát. A D3-vitamin fontos a fent említett fehérjék képződéséhez, amelyek a K2-vitamintól függenek. Más szóval a D3-vitamin segíti a kalcium felszívódását a belekből a vérbe, a K2-vitamin pedig részt vesz a kalcium csontokba történő lerakódásában, és megakadályozza a kalcium lerakódását az érfalakban.
Segít a csontritkulás megelőzésében és kezelésében
Japánban 1995 óta a K2-vitamin-kiegészítők a csontritkulás jóváhagyott kezelésévé váltak. A csontritkulás gyakori betegség, amely csökkenti a csontsűrűséget, és különösen az idősebb nőket érinti. Mint már említettük, a K2-vitamin központi szerepet játszik a kalcium - a csontjainkban és fogainkban található fő ásványi anyag - anyagcseréjében. A K2-vitamin aktiválja azokat a fehérjéket melyek segítenek fenntartani az egészséges csontokat és megelőzni a csontritkulást.
csökkenti a szívbetegségek kockázatát és fenntartja az egészséges szívet
Az Osteokalcin aktiválja K2-vitamin, egy másik fehérje, a mátrix GLA protein (MGP) aktiválását váltja ki. Ez eltávolítja a felesleges kalciumot, amely felhalmozódhat a lágy szövetekben, például az artériákban és a vénákban. A szív körüli artériákban felhalmozódó kalcium hatalmas kockázati tényezője a szívbetegségeknek. Ezért bármi, ami csökkentheti ezt a kalciumfelhalmozódást, segíthet megelőzni a szívbetegségeket. A K2-vitamin által aktivált MGP-t tartják a legerősebb tényezőnek a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében vagy akár visszafordításában.
Sok orvos ajánl kalcium-kiegészítőket a menopauza utáni nőknek a csontritkulás megelőzésére vagy kezelésére. A kérdés az, hogy érdemes-e megfontolniuk aK2-vitamin pótlását is. A kalcium a csontokban jelen lévő fő ásványi anyag, de a pótlás nem feltétlenül vezet erősebb csontokhoz, ha a kalcium felhalmozódik a vénákban és az artériákban. Ellenkezőleg, növelheti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.
Egészséges fogakat tart fenn
Úgy tűnik, hogy ez a vitamin az egészséges fogak szempontjából is fontos lehet. Az oszteokalcin, ugyanaz a fehérje, amely a csontanyagcseréhez nélkülözhetetlen, olyan mechanizmust indít be, amely serkenti az új dentin, azaz a fogzománc alatti meszes szövet növekedését. A K2-vitaminnal szinergikusan együttműködő A és D-vitaminok feltételezhetően szintén fontos szerepet játszanak.
A K2-vitamin hiányának főbb tünetei a következők:
- megnövekedett kalciumszint a véráramban
- túlzott vérzés
- vérzések kialakulása
- véraláfutások
- a csontritkulás kockázata
- az Alzheimer-kór kockázata
- egy sor szív- és érrendszeri betegség kockázata
- az artériák korróziója
- fejfájás, hát, izmok és ízületek
- fáradtság, rossz közérzet, izomgyengeség
- hányinger
Mint említettük, étrendünk nagyon szegény K2-vitaminban. Ennek következtében sokan hiányt szenvednek, ezért célszerű rendszeresen pótolni a K2-vitamint, akár K2-vitaminban gazdag élelmiszerek fogyasztásával, akár étrend-kiegészítőkkel.
A mai étrendben hihetetlenül alacsony ennek a fontos tápanyagnak az átlagos bevitele. Sok élelmiszer gazdag K1-vitaminban, de a K2-vitamin kevésbé gyakori. A szervezeted képes részlegesen átalakítani a K1-vitamint K2-vé. A jelenlegi tanulmányok azonban arra utalnak, hogy az átalakítási folyamat nem hatékony. Ennek eredményeképpen sokkal nagyobb hasznát veheti a közvetlen K2-vitamin-pótlásnak.
A K2-vitaminból napi megközelítőleg 200 mikrogramm fogyasztása ajánlott. A K2-vitamin azonban még nagy dózisban sem mérgező. A K2-vitamin állati eredetű és erjesztett élelmiszerekben található. ezek közé tartozik többek között a tojássárgája, a máj vagy a magas zsírtartalmú, fűvel táplált tehenekből származó tejtermékek. A K-vitamin zsírban oldódik, ami azt jelenti, hogy az alacsony zsírtartalmú és sovány állati termékek nem tartalmaznak belőle sokat.
- tojássárgája: 29,1-33,5 μg/100 g
- csirkehús 5,8-11,3 μg/100 g
- sertéshús 1,7-2,4 μg/100 g
- marhahús 0,7-1,3 μg/100 g
- tej 0,7-0,7-0,9 μg per 100g
- Natto - fermentált szójabab 939-998 μg per 100g
összességében
A K2-vitamin fontos szerepet játszik a véralvadásban, a kalcium-anyagcserében és a szív egészségében. Segít megelőzni egy sor betegséget és problémát. Táplálkozásunkban azonban rendkívül kevés van belőle. E vitamin megfelelő bevitelének biztosítása érdekében célszerű étrend-kiegészítőket fogyasztani. A D3-vitaminnal való erős szinergikus hatása miatt a K2-vitaminnal kombinálva a K2-vitamin előnyei sokszorosára növelhetők.
A szakértők is egyetértenek abban, hogy a D3-vitamin és a K2-vitamin együttes szedése milyen előnyökkel jár. A D3-vitamin önmagában, nagyobb dózisban történő szedése ugyanis a véráramban felesleges kalciumot eredményezhet, ami vesekő-képződéshez és az erekben lévő kalciumlerakódásokhoz vezethet. Ezzel szemben a D3-vitamin és a K2-vitamin kombinációja sokszorosára növelheti a K2-vitamin jótékony hatását. A D3-vitaminnak emellett számos egészségügyi előnye van. Ezért próbálja ki egyedülálló BrainMax K2-vitamin D3-vitaminnal kombinálva.
A németországi Kappa BioSicence által gyártott K2-vitamin MK7 K2VITAL®DELTA formában
A K2-vitamin ezen szabadalmaztatott MK7 formája sokkal stabilabb, mint a K2-vitamin más formái. Ez az stabilitás átadódik a D3-vitaminra is, amellyel együtt van a kapszulában. Jellemzője a nagyfokú szervezetben való felhasználhatóság, és nagymértékben növeli magának a D3-vitaminnak a biológiai hozzáférhetőségét. A K2-vitamin hagyományos formáihoz képest, amelyek felezési ideje a szervezetben 1,5 óra, a K2-vitamin ezen formája 78 órán át marad a szervezetben. Ez 48-szor hosszabb felezési időt jelent a szervezetben.
- https://nutrition.basf.com/global/en/human-nutrition/products/vitamin-k2.html
- https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-k1-vs-k2
- https://www.healthline.com/nutrition/calcium-supplements
- https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-1-4899-1789-8_19
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17158229/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3530901/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22516724/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14654717/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5494092/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23529983/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18367736/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14976978/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22516724/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15514282/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19179058/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22516723/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22516726/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23410565/
- https://link.springer.com/article/10.1007/s00198-013-2325-6
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16801507/
- https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/mnfr.201300950
- https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00774-011-0287-3
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9076586/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16295569/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17055908/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8466530/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1492156/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7895417/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3321250
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21155624