Maltáz
A maltáz egy szénhidrát-emésztő enzim, amely a malátacukor molekula két részét összekötő kötést bontja. A maltóz a természetben előforduló cukor, amely akkor keletkezik, amikor a szervezet az amiláz enzim segítségével a hosszú láncú keményítőket rövidebb molekulákra bontja, valamint a magvak csíráztatásakor csíráztatószerként. Emellett a cukor különböző főzési folyamatok során történő hevítése során keletkező melléktermék, különösen a magasabb hőmérsékleten történő karamellizáció során, amikor az élelmiszerben lévő cukor barnává válik.
A maltáz a diszacharid maltózt két glükózmolekulára bontja, amelyeket a szervezet könnyen oxidál energiává. Egyszerűen fogalmazva, a maltáz fontos része annak az enzimatikus folyamatnak, amelyet a szervezetünk a naponta elfogyasztott gabonafélékben és más növényi táplálékokban található keményítők és cukrok hatékony megemésztéséhez használ.
Ez az enzim a bélfal bélésfalában szintetizálódik, és a nyálkahártyánkban lévő sejtekkel együtt használják. A szájüregben kiindulva a maltáz más szénhidrát-emésztő enzimekkel együtt dolgozik, hogy a keményítőt és az összetett cukrokat egyszerűbb, emészthetőbb darabokra bontja. Az emésztés savasabb fázisaiban, a gyomorban ez a folyamat csökken vagy átmenetileg leáll, de a vékonybél viszonylag semleges pH-értékével helyreáll, ahol a maltáz ismét kiválasztódik. Az enzim vegetáriánus kiegészítő formája természetes erjedési folyamat során keletkezikAspergillis oryzae .