Kattintson ide a BrainMarket.cz oldalra

Máj

A máj a legnagyobb belső szerv, és létfontosságú a szervezet anyagcsere-funkciói és immunrendszere szempontjából. Működő máj nélkül az ember nem tud életben maradni. A máj a mellkas jobb felső részén, közvetlenül a rekeszizom alatt található. Félhold alakú, és két fő részből, úgynevezett lebenyekből áll. Mindegyik lebeny nyolc részre oszlik tovább.

Milyen feladatai vannak a májnak?

  • Az anyagok felmelegítése vagy átalakítása.
  • Energia visszanyerése.
  • A szervezetre káros anyagok csökkentése és eltávolítása a véráramból.
  • Támogatja az immunrendszert, amely képes felvenni a harcot a fertőzésekkel szemben
  • A véralvadásért felelős fehérjék képzése
  • Glikogénellátás

A máj feladata a vér szűrése. A máj először a kapuvénán keresztül kapja a vért (ez egy időben a májban lévő vér akár 13%-a is lehet), majd a májsejtek, az úgynevezett hepatociták fogadják és szűrik ezt a vért.

A hepatociták válogatnak és meghatározzák például:

    • Mit kell kiválasztani a széklettel
    • Mi kerüljön vissza a véráramba

    A máj vitaminokat és ásványi anyagokat is tárol, például rezet és vasat, amelyeket a máj akkor bocsát ki, amikor a szervezetnek szüksége van rájuk. A máj többek között az elfogyasztott ételekből származó zsírok lebontásában is segít. A zsírokat vagy tárolja, vagy energiaként szabadítja fel. A máj másik fontos feladata a fehérjék lebontása, amelynek melléktermékeként ammónia keletkezik, amely nagy mennyiségben mérgező a szervezet számára. A máj az ammóniát karbamid nevű anyaggá alakítja át, amely a véráramban a vesékbe jut, amelyek aztán kiválasztják a szervezetből. Ugyanilyen fontos képessége a májnak, hogy lebontja a vérben lévő alkoholt és a bevett gyógyszereket is.

    Hogyan regenerálódik a máj?

    A májnak bonyolult regenerációs rendszere van. Ez azt jelenti, hogy egy sérülés vagy olyan műtét után, amelynek során szövetet távolítanak el, a májszövet bizonyos mértékig képes újranőni. A máj növekedni kezd, így a sejtjei nagyobbak lesznek, majd új májsejtekké kezdenek szaporodni.


    A máj betegségei

    A májat és annak működését számos betegségtípus érintheti. Egyesek ma már sikeresen kezelhetők, míg mások nem.


    Autoimmun hepatitis

    Ez a betegség a szervezet immunrendszerét arra készteti, hogy megtámadja önmagát, és elpusztítja az egészséges májszövetet. Az autoimmun hepatitis cirrózishoz és egyéb májkárosodáshoz vezethet.

    Epeúti elzáródás

    Ez a betegség hátrányosan befolyásolja az epevezetékeket és az epe áramlását a gyermeknél. Ha nem kezelik, hegesedést okozhat a májban, és a teljes májszövetet érintheti. Szerencsére létezik megfelelő kezelés erre a betegségre.


    Cirózis

    A cirózis az egyik legismertebb betegség. Okozhatja túlzott alkoholfogyasztás vagy krónikus májgyulladás, amelyről a beteg sokáig nem is tudhat. A cirrózist egy ritka genetikai rendellenesség, a Wilson-kór is okozhatja, amely a máj mellett a központi idegrendszert is érinti.



    Hemokromatózis

    A hemokromatózis a vasanyagcsere veleszületett hibája, amelynek során a vas felhalmozódik a szervezetben, és ezt követően károsíthatja a májszövetet.



    Hepatitis

    A hepatitisnek, vagyis a sárgaságnak több típusa van: A, B és C. A hepatitis A gyakrabban fordul elő a fejlődő országokban, ahol kevés az ivóvíz és rossz a higiéniai környezet. Az ilyen típusú hepatitisben szenvedők többsége májelégtelenség vagy egyéb hosszú távú szövődmények nélkül gyógyul meg.

    A hepatitis B rövid vagy hosszú távú fertőzést okozhat. Felnőtteknél leggyakrabban szexuális érintkezés vagy használt tűk útján terjed. Ez a betegség súlyos szövődményeket okozhat, beleértve a májelégtelenséget és a rákot.

    A hepatitis C lehet akut vagy krónikus. Leggyakrabban a hepatitis C vírust tartalmazó vérrel terjed. Ez a betegség gyulladást okozhat, amely májzsugorhoz és májrákhoz vezethet.


    A májbetegség tünetei

    A májbetegségnek több mint 100 típusa létezik. Sok betegségnek a klasszikus influenzához hasonló tünetei vannak, és súlyosabb májkárosodásig, például sárgaságig fajulnak.


    A májbetegségek tünetei közé tartoznak:

      • Az étvágytalanság
      • Émelygés
      • Hányás
      • Ízületi fájdalom
      • Gyomorpanaszok vagy fájdalom
      • Orvérzés
      • Hasi duzzanat
      • Gynecomastia
      • Sötét vizelet
      • Sötét vizelet
      • Sárga bőr és szemfehérje

      A máj egészségének megőrzésében segíthet az életmódváltás, amely magában foglalja:

      • Hepatitis A és B elleni védőoltás
      • Ne osszuk meg egymással a testápolási cikkeket (fogkeféket)
      • Rendszeres mozgás
      • Korlátozza az alkoholfogyasztást
      • Egészséges, sok rostot tartalmazó étrend
      .
Derma roller: hatékony megoldás a férfiak számára a hajhullás ellen
Derma roller: hatékony megoldás a férfiak számára a hajhullás ellen
A hajhullás sok férfi számára nagy probléma, amely nemcsak a megjelenést, hanem az önbecsülést is befolyásolja. Az egyik innovatív megoldás, amely egyre népszerűbbé válik, a derma hajgörgő. Ez az egyszerű, apró mikronedlikkel ellátott szerkentyű stimulálja a fejbőrt, elősegíti a haj növekedését, és segít javítani a hajápolásból származó hatóanyagok felszívódását. De hogyan is működik pontosan, és hogyan kell megfelelően használni?
D-Mannóz: A húgyutak egészségének természetes támogatása
D-Mannóz: A húgyutak egészségének természetes támogatása
A D-Mannóz egy természetes cukor, amely az utóbbi években népszerű kiegészítővé vált a húgyúti egészség támogatására. Gyakran társítják az áfonyával, amelyet hagyományosan a hólyaghurut elleni küzdelemre használnak. Hogyan működik a D-mannóz, miben különbözik a hagyományos cukortól, és miért találják oly sokan az antibiotikumok hatékony alternatívájának?
Multiminerals: Az optimális egészség alapja
Multiminerals: Az optimális egészség alapja
A multimineralitások olyan étrend-kiegészítők, amelyek a szervezet megfelelő működéséhez szükséges alapvető ásványi anyagok széles skáláját tartalmazzák. Az ásványi anyagok számos biológiai folyamathoz nélkülözhetetlenek, többek között a csontok, az izmok, az idegrendszer, az anyagcsere és az immunrendszer támogatásához. Bár ezen ásványi anyagok egy részét a normál étrendünkkel vesszük magunkhoz, a modern életmód gyakran hiányt okoz, ami negatívan befolyásolhatja az egészséget.
Egészséges fogak: gyakorlati tippek az erős és szép fogakért
Egészséges fogak: gyakorlati tippek az erős és szép fogakért
Az egészséges fogak nem csak esztétikai kérdés, hanem az általános egészség kulcsa is. A jó szájhigiénia segít megelőzni a fogszuvasodást, az ínygyulladást és a súlyosabb betegségeket, amelyek az egész szervezetre kihatnak. Hogyan ápolja tehát a lehető legjobban fogait?

Keresse meg a kompozíciót

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z