Kókuszdió
a világ egyik legnagyobb vetőmagja, amelyet a növények szaporítására használnak. Botanikailag a kókuszdiófa termése egy fürt, nem pedig dió. A kókuszdió egy gyümölcsfajta, a kókuszdiófa üreges, nem gömb alakú termése, amelynek külső héja kemény, a húsa fehér, a belsejében pedig kókuszvíz található. Mérete 20-30 cm, súlya 2,5 kg. A kókuszpálmákon nő, főként trópusi régiókban több mint 4500 éve, és az utóbbi időben egyre népszerűbb az íze, a kulináris felhasználása és az egészségügyi előnyei miatt. Az kókuszvíz, tej, olaj és ízletes pép készítésére használják.
A kókuszdió belsejében lévő nyers, fehér hús szilárd állagú és finom, enyhén édes ízű. Feldolgozott formában általában apróra vágva vagy reszelve találjuk. A szárított kókuszdió pépét általában lereszelve sütéshez és főzéshez használják, és lisztté is tovább lehet dolgozni. A kókusztejet és a kókuszkrémet a nyers, reszelt pép préselésével készítik. A pépből kókuszolajat is kinyernek. A dió üregében természetesen kókuszvíz található. A gyümölcs kérgéből kókuszdió textilrostot nyerünk.
A kókuszdió gyümölcsének jelentős táplálkozási előnyökkel . Az alacsony szénhidráttartalmú, magas rost- és zsírtartalmú . A sok más, magas szénhidráttartalmú gyümölccsel ellentétben, a kókuszdió főként zsírt tartalmaz . AboutA húsban lévő zsír 89%-a telített . Ezeknek a zsíroknak a többsége közepes láncú triglicerid, amelyek a kókuszdió húsában található rostokkal együtt hozzájárulhatnak a súlycsökkentéshez, a szív egészségéhez, az emésztéshez, az agy egészségéhez, a vércukorszinthez és az immunitáshoz.
A kókuszdió emellett fehérjét, számos fontos ásványi anyagot és kis mennyiségű B-vitamint . A kókuszdióban található ásványi anyagok az emberi szervezet számos funkciójában vesznek részt. A kókuszdió különösen magas a mangántartalma, ami elengedhetetlen csontjaink egészségéhez, valamint a szénhidrát- és fehérjeanyagcseréhez. Több jgazdagok rézben és vasban , amelyekből vörösvértestek képződnek, valamintszelénium , egy fontos antioxidáns, amely védi a sejteket.A kókuszdió számos antioxidánst tartalmaz, amelyek védik a sejteket az oxidatív károsodástól.
A kozmetikumokban a kókuszdiót elsősorban testápolókban, krémekben és tusfürdőkben használják.