Glikémiás index
Osztályozás:
Egyéb nevek:
GI
A glikémiás index az a sebesség, amellyel a vércukorszint emelkedik a szénhidrátok fogyasztása után. A glikémiás index, egyszerűen fogalmazva, annak a mértéke, hogy egy élelmiszer milyen gyorsan okozza a vércukorszint emelkedését. Ez a mérőszám az élelmiszereket egy 0-tól 100-ig terjedő skálán rangsorolja. A tiszta cukor 100-as pontszámmal rendelkezik. A magas glikémiás indexű vagy GI-vel rendelkező élelmiszerek gyorsan emésztődnek és felszívódnak, gyors vércukorszint-emelkedést okozva. Ezek az élelmiszerek, amelyek magasak a GI-skálán, gyakran tartalmaznak sok feldolgozott szénhidrátot és cukrot. A kizárólag magas GI-jű élelmiszerek fogyasztása túlfogyasztást okozhat, mert az ember gyorsan éhesnek érzi magát az étkezés után.
Az alacsony GI-jű élelmiszerek ezzel szemben lassabban emésztődnek és szívódnak fel és ennek következtében lassabban emelkedik a vércukorszint. Ezek általában magas rost-, fehérje- és/vagy zsírtartalmúak.
Az alacsony GI-jű élelmiszerek ezzel szemben lassabban emésztődnek és szívódnak fel és ennek következtében lassabban emelkedik a vércukorszint. Ezek általában magas rost-, fehérje- és/vagy zsírtartalmúak.
Glikémiás index értékek:
- alacsony GI-jű élelmiszerek : 55 vagy kevesebb
- közepes GI-jű élelmiszerek : 56-69
- magas GI-jű élelmiszerek : 70 vagy több
Az adott élelmiszer GI-jét több tényező is befolyásolhatja:
- A főzés általában növeli a GI-t - Ugyanannak a fajta tésztának alacsonyabb lesz a GI-je, ha al dente van, mint ha puhára főzik.
- A feldolgozás általában növeli a GI-t - A gyümölcslének általában magasabb a GI-je, mint az egész gyümölcsnek, mivel a gyümölcslé már sokkal kevesebb rostot tartalmaz.
- Az érett élelmiszerek GI-je általában magasabb - Például a banán GI-je nő, ahogy a banán érik.
- Az együtt fogyasztott élelmiszerek befolyásolhatják a GI-t - A rostok csökkentik az étkezés teljes GI-jét.
Blog
Fisetin: Új remény a sejtek egészségére
A fisetin egy természetes flavonoid, amely egyes gyümölcsökben és zöldségekben, például az eperben, az almában, a kiviben, a paradicsomban és a hagymában található. Ez a vegyület egyre nagyobb érdeklődésre tart számot potenciális egészségügyi előnyei miatt, különösen az öregedés és a sejtműködés támogatása terén.
Hibák a bőrápolásban
A megfelelő bőrápolás az egészséges és ragyogó megjelenés kulcsa. Mégis sokan követnek el olyan hibákat, amelyek károsíthatják vagy ronthatják a bőrt. Nézzük a leggyakoribb hibákat, amelyeket érdemes elkerülni.
Prebiotikumok: táplálkozás a bélrendszer és az egészség érdekében
A prebiotikumok az egészséges emésztőrendszer fenntartásának egyik legfontosabb tényezői. A probiotikumokkal ellentétben, amelyek közvetlenül élő mikroorganizmusok, a prebiotikumok olyan nem emészthető élelmiszer-összetevők, amelyek a bélben élő hasznos baktériumok táplálékául szolgálnak. Miért olyan fontosak, és hol találhatjuk meg őket?
Természetes édesítőszerek: A cukor egészségesebb alternatívája
A természetes édesítőszerek egyre népszerűbbek a finomított cukor alternatívájaként. Édes ízt kínálnak, de gyakran alacsonyabb kalóriatartalommal és jobb táplálkozási tulajdonságokkal. Emellett kíméletesebbek lehetnek a szervezetünkhöz és kevésbé terhelik a vércukorszintet. Milyen típusú természetes édesítőszerek léteznek, és mi teszi őket egyedivé?