Fehérje
A fehérjék, más néven fehérjék az emberi test minden sejtjének fontos részét képezik, ezek az építőköveik. A fehérjék aminosavakból állnak, és a szervezet nem tudja őket előállítani más makrotápanyagokból (zsírokból és szénhidrátokból), ezért fontos, hogy az étrendben hozzájussunk, ráadásul a szervezetben nem tudnak hosszú távú fehérjetartalékot képezni, ezért az étrenddel rendszeresen kell ellátni a szervezetet. A fehérjék az izom, a csont, a porc, a bőr és a vér fontos építőkövei. Mivel nem raktározódnak el a raktárakban, ezért a táplálkozással rendszeresen be kell juttatni őket a szervezetbe.
A fehérjéket eredetük szerint állati (hús, tejtermékek, tojás) és növényi (bab, diófélék, tofu) eredetűekre osztjuk.
A fehérjék funkciói közé tartozik: a tápanyagok szállítása a szervezetben és az információk szállítása a sejtek, szövetek és szervek között; a sejtek és szövetek szerkezetének/szilárdságának biztosítása; a sérült sejtek javítása és újak létrehozása; az immunitás támogatása, a szervezet védelme a baktériumoktól, vírusoktól és fertőzésektől; a megfelelő fejlődés és növekedés támogatása az emberben; a kémiai reakciók segítése a szervezetben, a megfelelő pH fenntartása a szervezetben; a folyadékegyensúly fenntartása a szervezetben.
A fehérje pozitív hatásai az emberi szervezetre számosak. Először is táplálják az izmokat és elősegítik azok növekedését, így növelik az izomtömeget és a fizikai erőt. Energiával látják el a szervezetet. Teltségérzetet biztosítanak, csökkentik az étvágyat. Csökkentik a vérnyomást. Elősegítik a csontok egészségét, csökkentik a csonttörések és a csontok elvékonyodásának (csontritkulás) kockázatát. Fokozzák az anyagcserét és felgyorsítják a zsírégetést, így elősegítik a fogyást. Gyorsítják a sebgyógyulást.
A fehérjehiány esetén izomvesztés, késleltetett növekedés és fejlődés, ritkuló haj és duzzanatok léphetnek fel.