Cukrok
A cukrok a szénhidrátok közé tartoznak, amelyek a legtöbb szervezet számára a fő táplálék- és energiaforrást jelentik. Hátránya, hogy korán éhségérzetet okoz. A cukrokat egyszerű szénhidrátoknak nevezzük, amelyek a természetben - zöldségekben, tejben és mézben -, illetve hozzáadott cukroknak, amelyek a feldolgozott élelmiszerekben - édességekben, cukros italokban - találhatók.
A monoszacharidok a cukor legkisebb egységei. Ezek egyszerű cukrok - szénhidrátok, amelyek 1 cukoregység molekulából állnak. A monoszacharidok az emésztőrendszerben már nem emésztődnek meg, és vízben jól oldódnak. A monoszacharidok közé a következő cukrok tartoznak:
glükóz - A sejtek fő energiaforrása, és jelzi a vér cukorszintjét (glikémiát). A glükóz a vérben kering, és szállításához az inzulin hormonra van szükség. A glükózt szőlőcukornak vagy dextróznak is nevezik.
Fruktóz - A gyümölcsökben és zöldségekben található cukor a fruktóz. A glükózzal ellentétben nem függ az inzulintól. A fruktózt a szervezet nem tudja jól hasznosítani, ezért glükózzá alakul át, ami főként a májban történik. Hátránya, hogy könnyen átmegy a zsírraktárakba.
Galaktóz- A galaktóz egy glükózmolekulából és egy laktózmolekulából áll. A galaktóz a tejtermékekben található egyszerű cukor. Fontos a cerebrozidok és a gangliozidok felépítéséhez.
A diszacharidok 2 cukoregységet tartalmaznak, tehát 2 monoszacharid molekulát egyesítenek.
Szacharóz - Egy molekula glükózból és egy molekula fruktózból áll. A vékonybélben egy glükóz- és egy fruktózmolekulára bomlik. Kristálycukor és porcukor formájában található meg. Fehér cukor, nádcukor néven is ismert.
Laktóz - Tejcukor, amely egy glükóz- és egy galaktózmolekulából áll. A tejben, tejtermékekben és a tiszta tejsavóban található. Az utóbbi időben kiderült, hogy a laktózintolerancia emésztési problémákat okoz.
Maltóz - A maltóz 2 molekula glükózból áll. Általában malátacukornak nevezik. A diszacharidok közül ennek a legmagasabb a glikémiás indexe. Mézben és gabonafélékben található, és a sörgyártásban használják.