Csontritkulás
Az oszteoporózis a csontok elvékonyodásaként írható le. Ez a csontok fokozott törékenységét jelenti, és ennek következtében gyakoribbak a csonttörések. A betegség a nőknél idősebb korban jelentkezik.
Az oszteoporózis a csontok anyagcsere-betegségeinek egyike. Becslések szerint világszerte 200 millió ember szenved csontritkulásban. Bár a csontritkulás férfiaknál és nőknél egyaránt előfordul, a nőknél négyszer nagyobb valószínűséggel alakul ki a betegség, mint a férfiaknál. A csontok elvékonyodását az ásványi anyagok vagy vitaminok (például D-vitamin, kalcium vagy foszfor) hiánya okozza. Ezáltal a csontok törékenyebbé válnak, és a csontritkulásban szenvedők hajlamosabbak a törésekre. Sajnos a csontritkulás egy "csendes" betegség, amely a korai szakaszában nem mutat tüneteket, és általában észrevétlen marad, amíg a csonttörések meg nem történnek. Csak ekkor kezdik meg az okok felkutatását.
A csontritkulás lehetséges okai:
- alacsony kalciumbevitel
- Etkezési zavarok
- Egyes gyógyszerek (kortikoszteroidok)
- Gyulladásos bélbetegség
- gyulladásos bélbetegség
- Máj- és vesebetegség
- Veszett nemi hormonszint
- Növekedett pajzsmirigy aktivitás
- Túlzott alkoholfogyasztás
A leggyakrabban a szervezet kalciumhiánya és a mozgáshiány okozta fokozott csontlebontás. A csontritkulás előfutára az úgynevezett csontritkulás. A megelőzés része az elegendő kalcium és D-vitamin bevitele, valamint a csontokat hossztengelyük mentén terhelő fizikai aktivitás, például a gyaloglás vagy a futás.