Koleszterin
A koleszterin egy viaszos anyag, amelyre a szervezetünknek szüksége van a sejtek felépítéséhez, valamint a vitaminok és más hormonok előállításához. A koleszterint a májunk állítja elő, a többit pedig a táplálkozással vesszük magunkhoz. Elsősorban egyes vitaminok, különösen a D-vitamin felszívódását segíti, valamint fontos a hormonok és az epe termeléséhez is. A koleszterin nélkülözhetetlen, mert kialakítja és fenntartja a sejtmembránokat és -szerkezeteket, szükséges a hormonok termeléséhez: kortizol, tesztoszteron, ösztrogén, progeszteron, a májban az epe előállításához használják, szigeteli az idegsejteket, szükséges a D-vitamin előállításához, és csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.
A vérben lévő összkoleszterin értéke nem haladhatja meg az 5,0 mmol/l értéket egy felnőttnél. Az 5,0 és 6,2 mmol/l közötti érték emelkedettnek, a 6,2 mmol/l feletti értékek pedig rizikóértéknek számítanak.
Az emelkedett koleszterinszint az egyik leggyakoribb betegség a világon. A probléma akkor kerül szóba, ha az LDL-koleszterin szintje emelkedett. Ma már azonban ismert, hogy nem önmagában az emelkedett LDL-szint a probléma, hanem a probléma akkor jelentkezik, amikor a koleszterin a gyulladás miatt oxidálódik. Az oxidált LDL-t (oxLDL) már több mint 30 éve tanulmányozzák. Az oxidált LDL felfedezése óta több mint 5000 cikk jelent meg a témában. Az oxidált alacsony sűrűségű lipoprotein (oxLDL) előmozdíthatja a gyulladást és a lipidlerakódást az artériafalban.Az oxLDL bizonyítottan a szívbetegségek és a zsírmáj kockázati tényezője Tehát a koleszterin önmagában csak a probléma fele lenne a gyulladás nélkül. A gyulladás tehát nagymértékben részt vesz az artériák korróziójában és a koleszterin negatív hatásainak kialakulásában. Ez azt jelenti, hogy a szív- és érrendszeri betegségek megelőzése a szisztémás gyulladás vizsgálatában és csökkentésében rejlik.