Carrageenan
A karragén, más néven E407, egy vörös tengeri moszatból származó kivonat, amelyet fodros levelű tavacskának neveznek, és amelyet általában ír mohának vagy karragénmohának is neveznek. Ez egy ehető tengeri moszat, amely a Brit-szigetekről származik, ahol több száz éve általánosan használják a főzésben. Ezeket az algákat gyakran használják az élelmiszeriparban sűrítő és zselésítő anyagként, és vegánok számára is alkalmasak. Kozmetikumokban (bőrgélek, hajgélek, samponok, habok), gyógyszerekben vagy étrend-kiegészítő formájában is megtalálhatóak.
A karragén számos ásványi anyagot tartalmaz, elsősorban kalciumot, magnéziumot, cinket és mangánt. A karragénben jelen van mégfehérje, A-vitamin, cukor, keményítő, B1-vitamin, vas, nátrium, foszfor és réz. A kozmetikai termékek gyakori összetevője, mivel segít hidratálni és táplálni a bőrt. Ápolja a hajat is, amelyet erősít és regenerál.
A karragén egy tápanyagokban gazdag tengeri alga, amely béta-karotint és hatalmas antioxidánsokat tartalmaz, amelyek segítenek megvédeni a bőrt a szabad gyököktől és küzdenek az öregedés jelei ellen. Tartalmaz egy karragén nevű vegyületet, amely védőpajzsot képez, amely további védelmet nyújt a bőrnek a káros környezeti hatásokkal szemben. A karragén kivonat optimális hidratálást biztosít, védi, puhítja és nyugtatja a bőrt. Magas a zsírsav- és fenoltartalma, amelyek segítenek fenntartani a bőr természetes védőfilmjét, és hatékonyak a kiszáradás ellen.
A karragén a hajra is jótékony hatással van. hajkondicionálóként működik, erősíti a hajat, elősegíti a haj növekedését, növeli a fényt és nyugtatja a fejbőrt.
A karragénán természetes szilikonként is használatos, amely a krémeknek selymes tapintást kölcsönöz.
60-tól. A karragén egészségügyi hatásairól az 1960-as évek óta sokat vitatkoznak, egyes tanulmányok szerint a karragén gyulladást, gyomor-bélrendszeri fekélyt és egészségkárosodást okozhat.A lebontott karragén rákkeltő, és nem engedélyezett. Főleg vegán és vegetáriánus ételekben található meg. Megtalálható a krémekben, fagylaltokban, mandula-, kókusz-, kender-, rizs- és szójatejben, vegán sajtokban, tejmentes desszertekben és túróban.
Mellékhatásként gyulladás, puffadás, irritábilis bél szindróma, vastagbélrák, ételallergia, glükóz intolerancia jelentkezhet.