A magnézium 10 tudományosan megalapozott előnye
A magnéziumot a negyedik leggyakoribb ásványi anyagnak tartják az emberi szervezetben, és ez főként azért van így, mert nemcsak az agy, hanem az egész szervezet számára nélkülözhetetlen. Valószínű, hogy a táplálékunkból nem tudunk belőle annyit felvenni, amennyire a szervezetünknek szüksége lenne. Íme a magnézium 10 bizonyítékokkal alátámasztott előnye.
A magnézium több száz biokémiai reakcióban vesz részt a szervezetünkben
A magnézium a földben, a tengerekben, a növényekben, az állatokban és az emberekben megtalálható ásványi anyag. A szervezet magnéziumtartalmának mintegy 60%-a a csontokban található, míg a maradék 40% az izmokban, a lágy szövetekben és a folyadékokban, köztük a vérben. (1) A magnézium a szervezet minden sejtje számára nélkülözhetetlen, mivel része az enzimek által folyamatosan végrehajtott biokémiai reakcióknak. Valójában a magnézium több mint 600 reakcióban vesz részt a szervezetünkben, többek között (2):
- Energiatermelés -magnesium segít a táplálék energiává alakításában.
- Proteinképzés - részt vesz a fehérjék aminosavakból történő képződésében.
- Génfenntartás - segít a DNS és az RNS (Ribonukleinsav) előállításában és módosításában.
- Az izommozgás - részt vesz az izmok összehúzódásában és ellazulásában.
- Az idegrendszer szabályozása - segít az agyban és az idegrendszerben üzeneteket küldő neurotranszmitterek szabályozásában.
Növelheti a fizikai teljesítményt
A magnéziumbevitelt minden fizikai tevékenység során növelni kell. A bevitelt körülbelül 10-20%-kal kell növelni (3). A magnézium segít a vércukor izommá alakításában, ezáltal eltávolítja a laktátot, amely edzés közben felhalmozódhat az izmokban, majd fájdalmat okozhat (4). Tanulmányok kimutatták, hogy a magnesium növelheti a sportolók, az idősek vagy a krónikus betegségben szenvedők fizikai teljesítményét (5 , 6, 7 ).
Magnesium küzd a depressziós állapotok ellen
A magnézium alapvető szerepet játszik az agyműködésben, és az alacsony magnéziumszint összefüggésbe hozható a depresszió kockázatával (8). Egyes szakértők úgy vélik, hogy a táplálkozásunk alacsony magnéziumszintje a depresszió és a mentális betegségek kiváltó okaként működhet (9).
Segít a cukorbetegség megelőzésében 2. Típusú
Tanulmányok szerint a 2-es típusú cukorbetegek körülbelül 48%-ának alacsony a vér magnéziumszintje (10). Emellett a kutatások azt mutatják, hogy az alacsony magnéziumbevitellel rendelkező embereknél a cukorbetegség kialakulásának kockázata is nagyobb (11).
A magnézium segít csökkenteni a vérnyomást
A magas vérnyomásban szenvedőknél a tanulmányok szerint a magnézium szedése csökkentheti a vérnyomást (12, 13, 14).
Gyulladáscsökkentő hatások
A hosszú távú alacsony magnéziumbevitel összefügg a krónikus gyulladással, amely az öregedés, az elhízás és a későbbi krónikus betegségek egyik tényezője (15, 16, 17). A magnéziumpótlás segíthet csökkenteni a CRP-t és a gyulladás egyéb tüneteit idősebb felnőtteknél, túlsúlyos embereknél és prediabéteszben szenvedőknél (18, 19, 20).
A magnézium segít a migrén ellen
A migrén olyan legyengítő állapot, amelyben a fejfájás mellett hányinger, hányás, valamint fokozott fény- és zajérzékenység is jelentkezik. Egyes kutatók úgy vélik, hogy a migrénben szenvedők magnéziumhiányban is szenvednek (21). Ezenkívül a magnéziumban gazdag élelmiszerek enyhítik a migrénes tüneteket (22).
csökkenti az inzulinrezisztenciát
Az inzulinrezisztencia a metabolikus szindróma és a 2-es típusú cukorbetegség egyik vezető oka. Jellemzője, hogy az izom- és májsejtek csökkent képessége a cukor felszívására a véráramból. A magnézium kulcsszerepet játszik ebben, és sok metabolikus szindrómában szenvedő ember magnéziumhiányos (23). Ezenkívül az inzulinrezisztenciát kísérő magas inzulinszint a magnézium vizelettel történő kiválasztásához is vezet, ami tovább csökkenti a magnéziumszintet (24).
Segít a PMS tüneteinek enyhítésében
A PMS, vagyis a premenstruációs szindróma a szülőképes korú nők egyik leggyakoribb rendellenessége. Főbb tünetei közé tartozik a vízvisszatartás, a hasi fájdalom, a fáradtság és az ingerlékenység. Különösen a magnézium bevitele bizonyítottan javítja a hangulatot, csökkenti a vízvisszatartást és a PMS egyéb tüneteit (25, 26).
A táplálék magnesium tartalma
Az ajánlott napi magnéziumbevitel férfiaknál 400-420 mg, nőknél 310-320 mg naponta, a fizikai aktivitástól függően. A magnéziumban gazdag élelmiszerek közé tartoznak a halak, különösen a makréla, a laposhal és a lazac, valamint az étcsokoládé, a tökmag, a bab, a spenót, a mandula, a kesudió és az avokádó.